Kliknij, aby przejść do strony WSG

Biznes łączy ludzi

Klaster to współpraca biznesu, nauki i otoczenia biznesowego

Najważniejsza jest praca w zespole

Biznes elektroniczny może być filarem gospodarki

Liczby kryją wiele tajemnic

Jak powołać klaster?

Jak powołać klaster - krok po kroku?

Jeśli dostrzegasz korzyści z powołania porozumienia klastrowego, skontaktuj się z nami na każdym etapie przygotowań.

PIERWSZY KROK - inkubacja współpracy między przedsiębiorcami
Największą barierą w zawiązywaniu się współpracy między przedsiębiorcami, a na dalszych etapach w powstawaniu porozumień klastrowych jest pokonanie bariery psychologicznej. Współpraca instytucji działających w tym samym obszarze pozwala osiągnąć efekty synergiczne jedynie w warunkach wysokiego poziomu zaufania społecznego i wypróbowanych doświadczeń potwierdzających założenie, że współpraca i kontakty pozwalają osiągnąć więcej niż izolacja i konkurencja. 
Od wielu lat organizując spotkania i budując platformy współpracy, inicjujemy kontakty przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji niebiznesowych, które owocują długoterminową współpracą i zwiększeniem efektywności realizowanych przedsięwzięć. Jeśli masz pomysł na twórczą współpracę w swojej branży i poszukujesz partnerów lub szukasz dogodnej formuły dla proponowanej współpracy, skontaktuj się z naszym biurem. 

DRUGI KROK - zapewnienie szerokiego spektrum współpracy
O sukcesie porozumień klastrowych decyduje w znacznej mierze zróżnicowanie i szeroka reprezentacja tworzących je podmiotów. W realizowanych z powodzeniem inicjatywach uczestniczą nie tylko przedsiębiorcy, ale również instytucje administracji publicznej i samorządowej, uczelnie i jednostki badawczo-rozwojowe, instytucje otoczenia biznesu, i wiele innych podmiotów, które dostrzegają związek swoich indywidualnych celów z celami porozumienia. Jeśli reprezentujesz grupę podmiotów działających w danym obszarze, natomiast brak wam doświadczeń w kontaktach z instytuacjami otoczenia biznesu, przedstawicielami administracji, jednostkami badawczo-rozwojowymi, etc - skontaktuj się z naszym biurem. Od lat z powodzeniem inicjujemy szerokie sieci kontaktów między różnymi podmiotami, które niejednokrotnie znajdują kontynuację w owocnej i długoterminowej współpracy.


TRZECI KROK - wskazanie animatora porozumienia klastrowego
Kluczowym czynnikiem decydującym o powodzeniu inicjatywy klastrowej jest zapewnienie sprawnej obsługi klastra, która rozpoczyna się już na etapie przygotowania i wskazania animatora porozumienia klastrowego. Zakres obowiązków animatora porozumienia klastrowego zazwyczaj wykracza poza możliwości zaangażowania się jego poszczególnych partnerów. Animator klastra odpowiada za proces włączania partnerów do aktywnego zaangażowania się w realizację celów statutowych porozumienia, zrównoważenie prac analitycznych i realizowanych działań, zapewnienie ciągłości realizacji przyjętych zobowiązań oraz ocenę skuteczności podejmowanych działań, czuwanie nad prawną i administracyjną obsługą klastra, rozwijanie sieci współpracy, wzmacnianie oraz usprawnianie relacji między partnerami współpracy oraz z podmiotami spoza klastra. Nasz zespół dysponuje znacznym doświadczeniem w inicjowaniu i administrowaniu porozumień klastrowych.
Animator to osoba, która czuwa nad przekształceniem inicjatywy klasteringowej w sprawienie funkcjonujący klaster. 

Etapy budowy partnerstwa klastrowego:
- zdefiniowanie obszaru partnerstwa oraz zidentyfikowanie potencjalnych partnerów 
- pozyskanie zainteresowania oraz deklaracji przystąpienia do porozumienia klastrowego kluczowych graczy
- opracowanie misji, celów i zasad współpracy,
-  stworzenie struktury i formy organizacyjnej klastra, uzgodnienie struktury i procesu zarządzania klastrem
- przygotowanie planu/programu działań
- określenie niezbędnych zasobów do realizacji działań i sposobu ich pozyskiwania (wewnętrze, zewnętrzne źródła finansowania działalności porozumienia)
- wdrożenie planowanych działań - zapewnienie procesu monitoringu i oceny podejmowanych przedsięwzięć
- monitoring i ocena jakości interakcji w klastrze
- rozwój i formalizowanie nowych form współpracy (nowe działania i nowi partnerzy)
- zapewnienie ciągłości działania