
Biznes łączy ludzi
Klaster to współpraca biznesu, nauki i otoczenia biznesowego
Najważniejsza jest praca w zespole
Biznes elektroniczny może być filarem gospodarki
Liczby kryją wiele tajemnic
W ramach Europejskiego Tygodnia MŚP w dniach 5-7 listopada w Toruniu miało miejsce wydarzenie pod nazwą KUJAWSKO-POMORSKIE FORUM INNOWACJI, NAUKI, BIZNESU I SAMORZĄDU 2024. Centrum Transferu Technologii "inLAB" zostało zaproszone do udziału w panelu dyskusyjnym - Czy przedsiębiorczość akademicka generuje rozwiązania wpisujące się w IS WK-P? Dyrektor CTT "inLAB" Anna Pomianowska - Kardaś w obszerny i rzeczowy sposób przedstawiła wspieranie przedsiębiorczości akademickiej na naszej uczelni, które przebiega dwutorowe: z jednej strony obejmuje wspieranie przedsiębiorczości studentów poprzez projekty dotacyjne oraz angażowanie ich w projekty badawczo-rozwojowe, a z drugiej strony – rozwój przedsiębiorczości wykładowców i pracowników.
Studentom oferowane jest szerokie wsparcie w postaci programów dotacyjnych i możliwości realizacji projektów, które mogą przekształcić ich pomysły w praktyczne inicjatywy biznesowe. Dzięki temu mogą rozwijać kompetencje przedsiębiorcze i zdobywać doświadczenie w realnych projektach, często finansowanych z grantów i środków zewnętrznych. (przykłady” projekt z IPH „Starter – młodzi w biznesie” – dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, współpraca z PTE przy ponad 10 projektach dotacyjnych).
Dla pracowników naukowych oraz dydaktycznych, wsparcie to realizowane jest poprzez Platformę Przedsiębiorczości Akademickiej (PPA) oraz rozbudowaną infrastrukturę badawczą, w tym Inkubator Przedsiębiorczości. Kluczowym elementem jest dostęp do voucherów badawczych, które umożliwiają pracownikom realizację projektów we współpracy z biznesem oraz wprowadzanie wyników badań do praktyki rynkowej. Ponadto Inkubator Przedsiębiorczości WSG, w przypadku przedsięwzięć obarczonych większym ryzykiem, pomaga w zakładaniu spółek odpryskowych (spin-off i spin-out – mamy ich ponad 20 z branż głównie dot. RIS), które korzystają z zasobów i zaplecza uczelni. Wspierane są projekty pracowników m.in. w zakresie obsługi prawnej, marketingowej oraz finansowej. W ten sposób uczelnia kreuje środowisko sprzyjające innowacjom i rozwojowi nowych technologii, ułatwiając jednocześnie komercjalizację wiedzy oraz budowanie relacji między nauką a biznesem.